انجمن های تخصصی نحوه خرید لیست قیمت ارتباط با ما تماس با ما
صفحه اصلی
برند محصولات

Asika
BARSKA
Boshile
BSA
BURRIS
BUSHNELL
CANON
Center Point
DIDIRAN
GAMO
Haman
LEAPERS
Leupold
Mauser
PERSIAN OPTIC
REDFIELD
RUSSIAN
sairan
SAKURA
SIMMONS
SNIPER
STEINER
SWAROVSKI
ZEISS

آخرین محصولات

 
حساب کاربری
 
  
عضویت در خبرنامه
نام :
ایمیل :
موبایل :
 

پربازدیدترین محصولات

  راهنمای خرید دوربین تفنگ بادی تاریخ : 1393/2/3

 

معنی اعداد که روی دوربین های روی اسلحه حک میشود چیست مثلا دوربین روی اسلحه 4*32
روی همه ادوات نوری که به نحوی کار دوربین رو برای ما میکنن فرمولی مشابه اونچه بالا هست یا بهتر بگم به شکل
4X32 یا 3-9X40 نوشته میشه و مختص دوربین اسلحه نیست. به صورت ساده در این فرمول ها :
منظور از عدد 3 : مینیموم قدرت بزرگ نمایی دوربین هست. یعنی در حالت معمولی دوربین اشیاء رو 3 برابر بزرگتر نشون میده.
منظور از عدد 9 : ماکزیمم قدرت بزرگنمایی دوربین هست. یعنی دوربین در بالاترین قدرت خودش اشیاء رو 9 برابر بزرگتر نشون میده.
منظور از عدد 40 : قطر عدسی شئی دوربین ما هست به میلی متر.
اما فرق دوربین 4X32 با دوربین 3-9X40  در چیست

دوربین 4*32 از نوع زوم ثابت است و دوربین 3-9X40 با زوم یا قدرت بزرگنمایی متغیر.
سلکتور قدرت بزرگنمایی در دوربین با قدرت متغییر
آیا بین این اعداد یعنی قدرت بزرگنمایی دوربین و قطر لنز رابطه ای هست
بله. خیلی مهمه که ما همه خوب به این نکته دقت کنیم که موقع خرید دوربین نباید فکر کنیم هر دوربینی که قدرت بزرگنمایی بالاتری داره بهتره. قدرت بزرگنمایی یا زوم بیشتر یعنی نیاز به نور بیشتر . به همین دلیله که در دوربین های با قدرت متغییر هر چه قدرت دوربین رو بیشتر کنیم تصویر ما تاریکتر یا سایه ها بیشتر میشن. هر چه بخواهیم در زوم بالا کیفیت تصویر رو ثابت نگه داریم باید به نسبت قطر لنز شئی رو افزایش بدیم. چون اینکار اجازه ورود نور بیشتری به داخل دوربین رو میده. پس بین این اعداد رابطه ای هست که مارو از نحوه و کیفیت تصویر دوربینمون با خبر میکنه.
من میخوام دوربین بخرم. باید دوربین با چه قدرتی رو انتخاب کنم
برای شکار و تیراندازی معمولی دوربین های روی اسلحه با قدرت بین 4 تا 6 برابر مناسب هست. دوربین های روی اسلحه با قدرت بین 9 تا 12 برای تیراندازی در فواصل طولانی و قدرت 20 برای تیراندازی به اهداف ثابتی که حرکت ندارن مثلا هدف های کاغذی خیلی خوب هست. حالا حتما این سئوال پیش میاد که خب که چی ؟ هرچی دوربین قوی تر بخریم که بهتره ؟!! اما نه. ببینید. هرچه دوربین شما قدرت بالا تری داشته باشه شما دارید منطقه کمتری از هدف خودتون دو مشاهده میکنید. مثلا فرض کنید دوربین اسلحه شما اونقدر قوی هست که میتونید از 30 متری یه کفشدوزک رو که داره روی ساقه یک گیاه بالا میره ببینید. خب این خیلی خوبه و حال میده. حالا آیا اگر کفشدوزک یهو بپره روی یه ساقه دیگه میبینیدش؟ نه . چون شما اونقدر زوم کردید که دارید کفشدوزک رو میبینید و نمیتونید منطقه زیادی از مسیر حرکتی اون یا چیزی که اطرافش هست رو ببینید. خب آیا برای یک شکارچی که معمولا با اهداف متحرکی که ممکنه خیلی هم سریع یهو حرکت کنند این مقدار قدرت خوبه ؟ یا ممکنه باعث بشه هدف رو به کرات گم کنه. فکر کنم حالا منظور منو از اعدادی که گفتم فهمیدید. فراموش نکنید که زوم بیشتر یعنی از دست دادن میدان دید بیشتر.
رتیکل یا بعلاوه یا همون شکلی که داخل دوربین میبینیم اصلا چیه و مهمه
بعله که مهمه. بهش رتیکل میگن... کراس هر میگن .... شبکه میگن و ممکنه خیلی چیزهای دیگه. من بهش میگم رتیکل. شما ممکنه داخل دوربین های انواع و اقسامش رو ببینید. من اینجا به سه تا از مهمترین هاش اشاره میکنم و مختصرا اونها رو توضیخ میدم.
رتیکل های ساده یا معمولی ، رتیکل های دوپلکس و رتیکل های
Mil Dot
در قدیم الایام این بعلاوه رو از نخ ابریشم یا تار انکبوت می ساختن. امروزه اما اونها رو از تارهای فلزی خیلی نازک می سازن و یا روی عدسی حکاکیشون میکنن. در نوع رتیکل های ساده شما چیزی نمیبینید جز دو تا خط که با هم زاویه نود درجه ساختن
رتیکل ساده
این نوع از بعلاوه برای تیراندازی روی هدف کاغذی خوبه و فقط میشه موقع خرید بین ضخامت خط ها انتخاب کرد. چون برای هدف کاغذ استفاده میشه کرد خب هر چی این ضخامت کمتر باشه بهتره دیگه نه ؟ . معمولا داخل دوربین ها یک لوله دیگه قرار داره که بهش میگن لوله ارکتر . این رتیکل ها داخل اون لوله هستن. وقتی ما دوربین رو تنظیم میکنیم در حقیقت داریم با دو تا پیچ اون لوله رو جابجا میکنیم.
نوع دیگه رتیکل ، نوع دوپلکس هست
رتیکل دوپلکس
همونطور که میبینید توی این نوع رتیکل خطوط در ابتدا ضخیم هستن و وقتی به هم میرسن خیلی نازک میشن. این ضخامت باعث میشه بتونیم اهدافی که در پس زمینه تاریک و تیره هستن رو راحت تر هدفیابی کنیم. چه بسا شما در این شرایط اون قسمت نازک رتیکل رو اصلا نبینید. قسمت نازک تر هم به ما امکان بالا بردن دقت در تیراندازیمون رو میده. این نوع رتیکل خیلی محبوب هست.
نوع سوم هم نوع
Mil Dot هست
دوربین اسلحه من فوکوس هم داره. چطوری می توانم از فوکوس دوربین روی اسلحه استفاده کنم
من خیلی ها رو دیدم که ابدا توجهی به فوکوس توی دوربین اسلحه ندارن و یا این فوکوس رو با فوکوس توی دوربین عکاسی اشتباه میگیرن. ببینید. فرض کنید داریم با یه دوربین اسلحه و یک دوربین عکاسی به یک آهو نگاه میکنیم و میخواهیم عمل فوکوس رو انجام بدیم. در دوربین عکاسی هدف از فوکوس اینه که ما شفاف ترین و تیز ترین تصویر از آهو رو ببینیم اما در دوربین اسلحه ما میخواهیم شفاف ترین و تیز ترین تصویر رو ... نه از آهو بلکه از رتیکل دوربین ببینیم. این خیلی خیلی مهمه و توی تیر اندازی دقیق خیلی به ما کمک میکنه. به خاطر همین هم شما وقتی با دوربین عکاسی کار میکنید بسته به فاصله دوربین تا جسمی که میخواهید ازش تصویر بگیرید مدام فوکوس رو تغییر میدید اما در دوربین اسلحه ما یکبار دوربین رو از سمت لنز چشمی فوکوس میکنیم ( با چشم خودمون تطابق میدیم ) و بعد تقریبا تا زمانی که کسی اونو تغییر نده یا کس دیگری نخواهد از دوربین استفاده کنه تنظیموشو عوض نمیکنیم. پس هدف از فوکوس کردن دوربین اسلحه اینه که ما وقتی داخل دوربین رو میبینیم رتیکل رو تار و سایه دار نبینیم بلکه اونو واضح و روشن ببینیم. اما چطور اینکارو بکنیم؟ خیلی ساده است. دوربین رو بگیرید سمت یک سطح سفید و روشن. زیاد داخل دوربین رو نگاه نکنید چون چشم خودکار خودشو تصحیح میکنه و ما نمیخواهیم که این اتفاق بیافته. خیلی سریع داخل دوربین رو نگاه بندازید و ببینید آیا رتیکل واضحه ؟ ( چشم باید همیشه موقع نگاه داخل دوربین پنج تا ده سانتی متر فاصله داشته باشه ) . اگر نبود اونقدر پیچ تنظیم فوکوس رو تنظیم کنید و اینکارو تکرار کنید تا رتیکل رو واضح و پر رنگ ببینید.
پارالکس چیست
خب مطلبی که در مورد فوکوس گفتم رو در نظر بگیرید. حالا اگر ما بخواهیم علاوه بر فوکوس دروبین اسلحه فوکوس دوربین عکاسی رو هم به دوربین اسلحه مون اضافه کنیم دوربین ما دارای یک پیچ تنظیم دیگه در قسمت لنز چشمی میشه به نام تنظیم کننده پارالکس یا
AO . هر دوربینی این ویژگی رو نداره. حالا اصلا پارالکس یعنی چی ؟ راستش اصلا دوست ندارم در مورد پارالکس که چیه حرف بزنم چون خیلی خارج از بحثه اما همینقدر میگم که مثل حرکت در کنار جاده و نگاه کردن به دکل های برق توی یک ردیفه. دکل هایی که به ما نزدیکن تند تر از دکل هایی که از ما دور هستند حرکت میکنن. یه چیزی توی این مایه ها به بیان دیگه تفاوت بین زاویه دید روی اشیاء دورتر و نزدیک تر هست. توی دوربین این موضوع ممکنه باعث ایجاد مقدار کمی خطا در نشانه روی بشه. به همین دلیل بعضی دوربین ها پارالکس رو تصحیح میکنن. برای تنظیم پارالکس کافیه مثل دوربین عکاسی عمل کنید. یعنی به شی نگاه کنید و اونقدر تنظیم کنید تا تصویر هدف واضح بشه دوستان من.
با توجه به اطلاعات بالا چطوری دوربین بخریم
این میشه سخت ترین قسمت. همونطور که حالا میبینید خریدن دوربین برای اسلحه مسئله ای هست که فاکتورهای زیادی رو توی خودش می گنجونه. در اکثر اونها هم یه نوع تضاد هست یعنی اگر چیزی رو به دست میارید به ازاش چیزی رو از دست میدید. من توصیه میکنم اگر می توانید همیشه برای اسلحه های تون دوربین های با توان متغییر بخرید. چون در زوم مینیموم تصویر واضحی دارن و اگرم خواستید خیلی فیلم مابانه تیر اندازی کنید میتونید از قدرت بالاشون استفاده کنید. اونهایی هم که دنبال شکار هستند خب نیاز به قدرت کمتری دارن تا اونهایی که میخوان هدف زنی کنند. دوربین های قدرت کم میدان دید بالایی دارن که برای شکارچی ها خوبه. 4-12 خیلی خوبه . از طرفی اگر اسلحه بادی شما خیلی بزرگ و قوی هست باید دوربینی بخرید که زود از تنظیم خارج نمیشه و قدرت تحمل لگدهای دو جهته این نوع تفنگ ها رو داره یا به قولی برای تفنگ بادی
Rate شده. فراموش نکنید که برای پایه دوربینتون هم حتما یک ترمز یا مقاومت بگیرید که در پشتش نصب کنید. حتما هم دقت کنید که دوربین و پایه هاش به هم بخورن. اگر بین انتخاب رتیکل ها مردد موندین توصیه میکنم با دوپلکس ها شروع کنید . بعدا که اسلحه هاتون زیاد شد میتونید مدل های دیگه رو هم امتحان کنید.

منبع : وبلاگ ایرگان آنالیز

ویرایش مجدد : سمس رایفل 
 

 
کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت بازرگانی سمس و فروشگاه سمسارزاده می باشد
طراحی و پیاده سازی :